jasan-u-aboriginal-malba-jpg.jpg

Bizarní didgeridoo

Český jasan u domorodců v Austrálii :-)

Už je to nějaký čas kdy se v roce 2013 dostal Aleš Fuchs - Aldaman, v rámci své poznávací cesty po Austrálii, až ke kmeni Yolngu. Tam přivezl, jako dar, jasanové didgeridoo (viz první obrázek), které si nechal u mne pro tenhle účel udělat. Řikal sem si, že je to možná tahání dříví do lesa, ale zase mne zajímalo, co domorodci řeknou na českej jasanovej počin:-) Dělal jsem středové rychlejší didgeridoo kolem tónu E - F a nástroj, tak jak byl, sklidil údajně úspěch. Djalu Gurruwiwi ho použil i při pohřební ceremonii a při tradičním způsobu léčení... Paradox té naší globalizace - české jasanové didgeridoo hraje na domorodém pohřbu v Austrálii... stovky let eukalyptus a teď tohle:-) 


Svatební didgeridoo

Můj bývalý spoluhráč Petr Králík pojal svou svatbu trochu netradičně a už při příchodu před oddávajícího znělo z ozvučení, do kroků ženicha a nevěsty, didgeridoo a hrdelní zpěv Franka Heinkla:-). Ale to nejmíň očekávané přišlo po obřadu. K překvapení zůčastněných, jsme k tanci a poslechu začli hrát ve třech na didgeridoo:-) Ale netrápili sme přítomné, zejména seniory, dlouho a zahráli jen ochutnávku...


Česká Hruška na rugby v Irsku:-)

Čas od času posílám didgeridoo i za hranice naší země a asi jedna z nejzajímavějších objednávek byla z Irska, kdy  si  Čech, který tam dlouhodobě žije, objednal nástroj z Hrušky. A hned ho také pořádně rozezněl a to na rugbyovém zápase Irsko - Austrálie! Sice to Australanům moc nepomohlo, prohráli prý vysoko, ale zase málokdo má 20 000 posluchačů na jednom místě:-)

Ze záhadného důvodu, asi vlivem vysoké okolní vlhkosti, mu na té hrušce potom vyrostly plody! Nicméně po jejich sklizni didgeridoo vyschlo a hraje super:-)