Zajímavosti>> Moje pojetí didgeridoo

Moje pojetí didgeridoo

Skrze tyto webové stránky bych rád poskytl svůj osobní přístup k jedenomu z nejzajímavějších nástrojů na zemi - k didgeridoo. Tento nástroj má v zemi svého vzniku, v Austrálii, bohatou a hodně dlohou historii... a může budit všemožné exotiké představy a očekávání:-) Porovnávat akusticky australská eukalyptová didgeridoo na které hrají Aborigines nebo stejně tak způsob jejich hry s pojetím hry zde v evropě a jinde na světě by nemělo větší smysl. Není v tom nic jiného než má vlastní zkušenost, jak jsou někdy ony pokusy o jakési ztotožňování s cizí kulturou někdy nešťastné. A nemám teď namysli jen austrálii, didgeridoo a vše s tím spjaté ale jakoukoliv jinou kulturu. Vzpomínám si, jaké téměř znovuzrození prožívala po převratu v devadesátých letetch u nás např. jóga nebo buddhismus, v současnosti třeba různé přednáboženské šamanské systémy... Přesto pokud se člověk ztratí v exotice původu tředba u tak primitivního nástroje jako je didgerdidoo, může se nevědomky okrást o vlasní přístup a invenci a radost ze spontáního projevu při hře... Člověk např. může po přečtení "Poselství od protinožců", nebo jiné podobné literatury, podléhat různým dojmům a eufórii, ale těžko si vytvoří celistvější náhled. Didgeridoo je přirozeně spojené se zemí, s kořeny a poskytuje bytostnou dynamiku bez složitých konceptů...

 

Pro domorodé australany je didgeridoo mnohdy spíše duchovní záležitostí, a jejich pověsti o jeho vzniku k tomu přispívají. Je podle nich spjaté s tvůrčí dobou snění, používají ho při různých zasvěcovacích obřadech atd. K tomu se samozřejmě vztahují i různé způsoby hry, které jsou od toho všeho neoddělitelné. A to nemluvím o jejich písních, tancích, krokovích variacích které vyjadřuje konkrétní realitu, jak jsem se mohl na vlastní oči přesvědčit.

U nás, a obdobně i v jiných, dalších zemích Evropy, didgeridoo zaujmulo svou pozici v různých oblastech. Čistě hudební využití nachází ať jako sólový nástroj, tak i jako doprovod např. elektronické hudby nebo v kombinacích s tradičními nástroji jako jsou kytara, housle a jiné i dechové nástroje. Velmi zajímavá kombinace je třeba zpěv a didgeridoo atp. Existuje u nás celkem dost hráčů kteří pořádají své   koncerty na didgeridoo, mnohdy v komorním prostředí čajoven, menších klubů v kombinaci s perkusními nástroji nebo jen sólově. Nástroj je zde opravdu pojímán trochu jinak než u domorodých Australanů. A to teď nemyslím hůře nebo lépe. Jde o to, že  autentický projev (ať hudební či jiný) vychází jen z vlastní invence a patřičného nasazení. Jen tím může být nastartována kvalitní tradice, která následovníkům může být užitečná. 

 

Člověk se samozřejmě může nechat inspirovat čímkoliv, jakoukoliv kulturou, ale snad jen proto, aby našel svůj postoj a tvůrčí přístup nejen k didgeridoo a hře na něj. Myšlenkové systémy a způsoby pojímání reality, nejen aborigins, jsou od našich do jisté míry rozdílné a tedy třeba hra domorodce na didgeridoo nemusí nutně rezonovat s naším nitrem a naopak. Když jsem si ale na jedné akci v Praze s domorodcem zahrál, tak nebyl (Clarenc) nijak znechucen:-) a připojil se...:-) I proto je otížnější vysvětlovat, když se mě někdo ptá, jako třeba i na této akci, jestli chci do Austrálie kvůli hře na didgeridoo, jak úžasné by asi bylo chvíli žít mezi aborigins, když už hraju na didgeridoo, získat "originální" nástroj právě od nich apod... Lidé si mnohdy neuvědomují, že to, co pozůstává v současnosti z kultury aborigines jsou jen úlomky a to se do jisté míry týká i didgeridoo. Nástroje  k nám z AU dovážené  jsou mnohdy zvukově nekvalitní a mnohdy i předražené turistické náhražky, které mají za úkol "omráčit" svou exotičností a s původním využitím tohoto nástroje nemají až tak moc společného. Úkolem tohoto webu je především poskytnutí mých vlastních zkušeností s hrou a výrobou tohoto nástroje a samozřejmě i zkušeností mích spoluhráčů a dalších lidí, kteří nějakým zajímavým způsobem objevují a poskytují zkušenosti s tímto nástrojem. A to ze všech oblastí: výuka hry, výroba, koncertování. Didgeridem se zabývám od roku 1998 a od té doby jsem měl to štěstí potkávat většinou velmi slušné hráče anebo úplné začátečníky, kteří si třeba i u mne a nebo někde jinde, pořídili své první didgeridoo a postupně se vypracovali na velmi pokročilé hráče. Nic nepotěší víc! Mám dojem, že se postupně vytváří dobré české jádro se svou historií a to napříč všemi hráči všeobecně. Tak jako třeba české čajovny svým pojetím nemají v Evropě obdoby, cítím, že tento nástroj směřuje podobnou cestou. Nezapomeňte: didgeridoo je nástroj z jiného světa, alespoň pro mne a zaslouží si vlastní invenci. Třeba vás pak taky, jako mne, občas přenese do svého světa vibrací bez spekulativních myšlenek, a relativního hodnocení hudby a pocítíte celistvost na vlastní kůži. Neberte to jako přirovnání.

Úspěch nejen ve hře na did. přeje Honza :o)))