Zajímavosti>> Něco málo k eukalyptovým nástrojům

Něco málo k eukalyptovým nástrojům

Snad hned po roce 1989 se k nám začali dovážet originální eukalyptové nástroje. V Praze je lze vidět  v některých z tzv. "orient-shopů" a samozřejmě i v jiných větších městech v Čechách. Na několik z nich jsem měl možnost si zahrát (zejména v počátečních letech mého hledání a zkoušení všeho, co se i jen didgeridoo podobalo:)) a musel jsem, ač nerad, konstatovat, že většina z nich nestála za nic. Tedy vzhledem k cenám od 4000,- do 15000,- Kč to byla víc než bída. Je nutno si uvědomit, že termiti vyžírají střed eukalyptu nerovnoměrně, zcela náhodně a většinou je otvor od konce až k náůstku téměř stejný., či jinak nevhodný  a Australané, kteří chtějí dobrý nástroj, musí mít celkem štěstí při výběru vhodného stromku (užívají svou zkušenost z předešlých sběrů, zkouší ho poklepem na kmen atd.) a oblastí kde se v Austrálii vhodné stromy na didgeridoo vyskytují, není mnoho. Dále ho musí zbavit termitího hnízda, upravují ho dlouhými dláty a jinými nástroji ze spodu i zvrchu, vybírá se dodatečně dutina atd. To vše z jednoduchého důvodu: odřízlý dutý kmen v buši je skutečně jen polotovar a do kvalitního krásně znělého nástroje má daleko. Takže to není jen: vyklepem piliny a hrajem. To, čím je eukalypt nezaměnitelný zvukově za jiné dřevo, je jeho extrémní houževnatost a především tvrdost. Pracuji se dřevem i jinak a vím, že snad u nás Habr nebo možná Hloh by se tvrdostí  mohl, ale opravdu jen přibližně, pomalu na eukalypt dotahovat, i když přesto jim ve váze na kubík pár set kg. bude chybět. Nicméně z mého pohledu, tvrdost není vše. Pružnost jakou má třeba u nás také velmi tvrdý Jasan, což Eukalypt zcela postrádá, spolu s optimálně silnými stěnami did., vykouzlí u takového F nebo Ečka velice impozantní, plný, né příliš řezavý, zkrátka "akurátní" zvuk. Který není o třídu níž nebo víš, ale prostě jiný, specifický. Ale to už jsme trochu jinde. 

Jednou jsem např. v Německu narazil na několik eukalyptů cca 140cm dlouhých s cenou kolem 180 €. Některé šly rozehrát velmi těžko, některé líp, ale vesměs zastřenější, tupé tóny. Právě proto, že rozhodující pro výsledný tón je tvar vnitřního profilu dutiny a síla stěn, zejména poslední třetiny nástroje, může být výběr eukalyptového didgeridoo obtížný. Za zmínku stojí, že vzhledem k silným stěnám (až 3 cm) vážil každý z nástrojů kolem 6 až 8 kg. Krátce by se dalo říci, že dutina nástroje musí  být min. dobře vyčištěná - probraná aby budoucí nástroj mohl mohl vůbec ukázat svou plnou zvukovou kapacitu. A to není vůbec řeč o dolaďování na úroveň profesionálního hudebního nástroje. Setkal jsem se již s mnoha eukalypty co po vizuální kontrole dutiny, jaksi sami dali odpověď na to, "proč to nehraje":) Dutina byla plná, slušně řečeno , nepořádku, štěpů zasahujících do prostoru samotné dutiny, různých odlomených zbytků atd. A to nemluvím o její impregnaci - jediné ochraně před vlhkem,  kolem které zmíněné nástroje pouze prošli:). Mnohé z nich výrobce nezapoměl opatřit, sice pěkně provedenou, malbou, ale vzhledem k zvukovým kvalitám nástroje šlo spíše o dražší dekoraci!

Samozřejmě, že to, co zde píši, se netýká jen eukalyptů, ale všech nástrojů. Už je to nějaký čas co jsem ,v rámci zkoumání kvality "trhu" s didgeridoo, v Praze v jednom obchodě narazil na tři vydlabané nástroje, byl to rekord: dva nehráli vůbec a třetí by hrál, ale byl podélně prasklý, takže nástroj nešel udržet pod hracím tlakem. Po přeptání u majitele obchodu jsem zjistil, že nějaký pán z Moravy mu sice nástroje dodává, ale sám na ně prý hrát neumí! Smutné a bez komentáře.
 
Chci říct, že toto není nějaká laciná reklama na nástroje nabízené přes tento web nebo vůbec vyrobených z tuzemských matr., ale upozornění pro ty, kdo přeci jen zatouží po didgeridoo ať z eukalyptu nebo z dalších matr. a neumí vůbec nebo umí jen trochu hrát, aby měli sebou při nákupu někoho, kdo zvládl alespoň základní techniku hry a má min. znalosti o tom, co by kvalitní nástroj měl mít. A na vzdory mnohdy vyzvedávanému původu (mnohdy exoticky znějícímu:)) by mělo postačovat spolehlivé měřítko: poměr cena - kvalita (v tomto případě zejména zvuková).
 
Nakonec bych chtěl zmínit, jako možný typ pro koupi eukalyptového didgeridoo, jeden Australský internetový obchod (www.didjschop.com)  z kterého jsme  již s přáteli pořídili  několik vlastních koncertních nástrojů a vždy k plné spokojenosti. V tomto obchodě lze pořídit jak didgeridoo pro začátečníky tak velmi kvalitní nástroje pro profesionály. U nás v Čechách se systematicky dovozem eukalyptových nástrojů zabývá Ondřej Smeykal. Sám je velmi dobrý hráč na didgeridoo a tak i rada ohledně výběru by zde měla být na úrovni.

Šťasnou ruku přeje
Honza