Zajímavosti>> Fujara

Fujara

 

 

Mimo vážný zájem o didgeridoo, především jeho výrobu ale i  hru na něj, mne vždy zajímaly i ideální doprovodné nástroje, které s didgeridoo jaksi přirozeně souzní, ale i sami mají samozřejmě neopakovatelný a originální výraz. Mezi velmi zajímavé nástroje hodící se k didgeridoo (rytmické nástroje ani neuvádím, snad všechny totiž dokáží s didgeridoo dobře souznít) patří, mimo jiné, i flétny. Mimořádně pak ty, kde je, jak říkám, "slyšet vítr", nebo jednoduše - proudění  vydechovaného vzduchu tvořícího zvuk .
Mám konkrétně na mysly tři základní druhy dechových nástrojů: šakuhači, panovu flétnu a především fujaru, tento zcela originální a jedinečný slovenský hudební nástroj. Právě tón fujary ve mne vzbuzuje vždy údiv a dřív probouzel zájem si na něj zkusit zahrát. Zvuk z něj totiž doslova připomíná oživlý vzduch a díky používaným hracím, vstupním tlakům, o různé síle, představuje nástroj s mimořádnou zvukovou škálou. Historie tohoto nástroje a způsoby užití jsou velmi zajímavé, nicméně nemá smysl ji zde rozebírat, resp. přepisovat, neboť existuje několik webových stránek pojednávajíce obsáhle a fundovaně o tomto nástroji. Pro zájemce o podrobné informace o fujaře, mohu doporučit např. tento web.
Zcela náhodou jsem u kamaráda objevil fujaru vyrobenou z plastu (levnější verze) v tónu A. Nedalo mi to, půjčil jsem si jí a její tvar a rozměry jsem vtiskl (ještě za pomoci dalších nezbytných dostupných info o výrobě) do dřeva a splnil si tak přání - na fujaru si zahrát a ještě k tomu si jí sám vyrobit:) Nebylo to jednoduché, neboť fujara se vyrábí odvrtáváním dřevěné masy speciálními dlouhými vrtáky, které jsem neměl k dispozici. A tak jsem si řekl, proč jí nevyrobit tak, jako vyrábím didgeridoo - rozdělané půlky budoucího nástroje vydlabat a slepit?! Vše jsem rozvrhl, rozkreslil na připravený matr. a překvapivě vyrobil nástroj s celkem dobrým a čistým tónem v ladění A (srovnával jsem se zmíněnou plastovou náhražkou a profesionální jasanovou fujarou). Vzhledem k tomu, že jsem vyráběl tento nástroj poprvé, překopíroval jsem raději přesně onu plastovou fujaru do dřeva a vyhnul se tak nejistým experimentům. Jako materiál jsem užil Lignamon (průmyslově zušlechtěný, "tvrzený" buk), ze kterého jsem již v minulosti vyrobil zvukově velice kvalitní a impozantní koncertní didgeridoo. Měl jsem za to, že si takovýto materiál tento nástroj zaslouží:) Tento způsob výroby fujary není sice tradiční (snad jsem nepobouřil tradiční výrobce:)), avšak myslím, že nijak nenarušuje výsledný zvukový efekt, alespoň ve svém základu. To by však musel posoudit zkušený výrobce a hráč. Určitou nevýhodou, při hře spolu s didgeridoo, může být do jisté míry slabší hlasitost fujary vůči didgeridoo. A tak je dobré zvolit adekvátní nástroj (didgeridoo), nebo řešit problém nazvučením fujary.  Měl jsem v plánu zde umístit i zvukovou ukázku, avšak pořídit kvalitní zvukový záznam vyžaduje speciální mikrofon, který nemám k dispozici. Uvedený nástroj (viz foto) není na prodej, neboť se výrobou fujary nehodlám zabývat (alespoň zatím ne:)). Nicméně pro zájemce o jeho pořízení mohu doporučit např. tohoto výrobce. No a pro ty nadšence, kdo by si chtěli zkusit takovýto nástroj vyrobit sami, je zde menší návod.

 

Diskuze

Jméno:
Zpráva:
Antispam:
Aktuální rok:
ČuLo napsal(a):
13.04.2010 10:33:35
Je srandovné, kde časom všade neobjavím moje práce, ktoré som vytvoril so študentami. Ani len jemne som nevedel, že náš istý návod na výrobu fujary a korýtkových huslí je ako výstup projektu, ktorý poznám, voľne stiahnuteľný na webe. Obrázky tam použité sú z našej husliarskej dielne, pre zaujimavosť. Buďte pozdravení všetci !
Honza, didgeridoo-art.cz napsal(a):
25.04.2010 12:05:54
No tak to je dobře ne:)? (pokud to tedy nevadí autorům) Sám jsem tento návod dostal od kamaráda, co si chce také fujaru zkusit vyrobit. Ale pravdou je, že je lehčí výroba když ten nástroj vidíš, v ideálním případě ho máš při výrobě před sebou, což byl můj případ.